MENU

İnternette güvenli alışveriş: Sanal Kart

Posted 11-01-2017
Written by Ahmet Kısmet

-

İnternetten alışveriş yapmak isteyen bir çok insanın aklına gelen sorulardan biri "internetten alışveriş yapmak güvenli mi?" olur. Bunun sebebi kredi kartı bilgilerimizi bir siteye girmenin üzerimizde yarattığı güvensizlik duygusudur. 

Şunu anlamakta fayda var; dünyadaki alışverişlerin çok önemli bir kısmı artık internet üzerinden yapılmakta. Bu alışkanlığımızın artması ile birlikte ödeme sistemlerine de bir takım güvenlik önlemleri eklendi. Kredi kartlarımız ile alışveriş yaparken 3D Secure denilen, yani alışverişimizi anında telefonumuzdan onaylamamız gereken sistem bunlardan bir tanesi. Ayrıca bizim farkına varmadığımız ancak e-ticaret platformlarının uyguladığı bir çok güvenlik önlemi bulunmakta. 

Rahatlıkla söyleyebiliriz ki, internetten alışveriş yapmak oldukça güvenlidir. Ama, ilk defa alışveriş yapacağımız sitelerden veya adını hiç bilmediğimiz ve yurtdışıda bulunan bir siteden alışveriş yaparken kart bilgilerimizi vermek bizde tedirginlik yaratabilir. Özellikle kart limitimiz biraz fazla ise :) 

money-256315_640.jpg 

Bu durumlar için çok kolay biz çözüm var. Sanal kart! 

Sanal kart nedir?

Sanal kart, fiziksel olarak var olamayan, ancak kredi kartımıza bağlı olarak (ek kart gibi), kendimiz oluşturduğumuz kartlardır. Bu kartların aynı kredi kartları gibi numaraları, son kullanma tarihleri ve CVV numaraları mevcuttur. Yani internetten veya telefondan yapacağımız tüm alışverişlerde kullanılabilir. İşin en güzel yanı da, kartınızın limitine anında sizin karar verebilmenizdir. 

Şimdiden kendinizi güvende hissettiniz değil mi? 

Gerçek kredi kartınızı hiç kullanmadan, sanal kartınız ile internette heryerde rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Sadece 20 TL'lik bir şey mi almak istiyorsunuz? O zaman 20 TL limitli bir sanal kart çıkarıp, bu kartınız ile alışveriş yapabilirsiniz. 

Sanal kart nasıl oluşturulur/çıkarılır? 

Çalıştığınız bankanın, bireysel internet bankacılığından oldukça rahat bir şekilde sanal kart çıkarabilirsiniz. Ayrıca bankanızın telefon uygulamalarını da kullanarak, sanal kartınızı oluşturup anında alışverişe başlayabilirsiniz. 

Bankaların ilgili sanal kart bilgi sayfalarına direk ulaşabilirsiniz:

Garanti Bankası

Yapıkredi Bankası

Akbank

Ziraat Bankası

HSBC

TEB

İşbank - Maximum kart

ING

Denizbank

Kuveyt Turk

Vakıfbank

Halkbank

Finansbank

Sanal kart ile nasıl alışveriş yapılır?

Ödeme ekranında, kredi kartınız ile ilgili istenen tüm bilgiler sanal kartınızda mevcuttur. Kredi kartından tek farkı elinizde tutamamanızdır. Bu yüzden sanal kart numaranızı, son kullanma tarihini ve CVV numarasını girerek alışverişinizi yapabilirsiniz.

Sanal kart ile yurtdışından alışveriş yapabilir miyim?

Evet. Sanal kartınız ile yurtdışından alışveriş yapabilir, bankanızın kurallarına göre değişmekle birlikte Euro, Dolar ve diğer para birimleri üzerinden direk ödeme yapabilirsiniz. 

Sanal kart ile taksit imkanlarından yararlanabilir miyim?

Evet. Bağlı olduğu kredi kartına uygun tüm kampanyalardan yararlanabilir, taksitli alışveriş yapabilirsiniz. 

Sanal kart ile puan toplayabilir miyim? 

Evet. Kredi kartınız ile toplayacağınz tüm puanları, sanal kart ile de toplayabilirsiniz. 

Sanal kart ile ilgili tüm sorularınızı, bankanıza ya da bize iletebilirsiniz. 

Güvenli ve mutlu alışverişler! 

yorum

Buraya daha önce hiç yorum yapılmamıştır.

Yorum yapın

Posting comments after three months has been disabled.