MENU

İndirim Kuponu Tarihi

Posted 14-12-2015
Written by Ahmet Kısmet

İndirim kuponları dijital dünyada artık yavaş yavaş herkesin hayatına giriyor. İnternetten alışverişin artması ile birlikte, müşterilerin mağaza seçenekleri de arttı. Bilgisayarımızın başından, bize ürün satmaya çalışan yüzlerce mağazayı dakikalar içinde gezebilir, en uygun fiyatlı olanı bulabiliriz. Ayrıca Saleduck’tan bulacağımız indirim kuponları ile online alışverişimizi çok daha ucuza yapabiliriz. Lidyana, Kliksa, Lacoste, Trendyol, Gittigidiyor, Media Markt gibi markalar her geçen gün kupon kampanyalarını arttırarak, alışverişlerinde tasarruf yapmayı amaçlayan müşterilerini kendilerine çekmeye çalışıyor. 

Peki kupon kampanyaları ne zaman başladı? Kimin aklına geldi, “kuponla gel daha ucuza al” kampanyası yapmak?

İndirim Kuponunun Yıllar İçindeki Yolculuğu

 

1887 – İlk Kupon Fikri ve Üretimi

ilk kupon.jpg 

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri, pazarlama harikalarını ortaya çıkarmadan bu kadar büyüyemezdi dimi? Pazarlamanın dahi şirketi Coca – Cola kuponu hayatımıza kazandıran şirkettir. 1 bardak bedava Coca – Coca almanızı sağlayan kupon, Atlanta’da müşterilere dağıtıldı. 1895’e gelmeden, Coca – Cola Amerika’da her eyalette satılmaya başlamıştı. 1894 ile 1913 arasında her 9 Amerikalıdan 1 tanesi, bu kupon sayesinde bedava Coca – Cola içmişJ

 

1909 – Coca Cola’nın Başarısından Sonra Gelen Örnekler

 

Coca Cola’dan sonra yayınlanan kupon, Grape – Nuts mısır gevreğinde 1 cent indirim sağlayan indirim kuponuymuş.

 

1930 – Büyük Buhran Yıllarında İndirim Kuponu

851584795-coupon-bond-detaching-procedure-union-league-club-of-chicago-share.jpg 

Dünyanın en büyük ekonomik krizlerinden birinde indirim kuponları insanlara bir nebze nefes aldırmayı başarabilmiş ve bu yıllarda indirim kuponu kullanımı inanılmaz bir şekilde artmış.

 

1940 – Zincir Marketler

kupon2.jpg 

Büyük zincir marketlerin kupon kullanmaya başladığı yıllar.

 

1957 – İlk Kupon Şirketi

 Clearing-House_fmt.jpeg

“The Nielsen Coupon Clearing House” adında, tek amacı kupon dağıtımı ve işletmesi olan şirket kuruldu. Şirketler ve müşteriler arasında “alışveriş tasarrufu” için köprü görevi gördü. Saleduck’ın internetten önceki versiyonu diyebilirizJ

 

1965 – İndirim Kuponu Kullanımının Vazgeçilmez Olduğu Yıllar

 coupons-580420_1920.jpg

Kuponun anavatanı Amerika’da ailelerin yarısı kupon kullanmaya başladı. 

 

1990 – İnternetin Hayatımıza Girişi

 keyboard-509465_1920.jpg

Ve internetin kupon kampanyalarına dahil olduğu tarih. İnternetten indirilen kuponlar, müşteriler tarafından çıktısı alındıktan sonra mağazada kullanılmaya başlandı.

 

2000 – Online Alışveriş, Online Kupon Birlikteliği

 

Günümüz yıllarına geldiğimizde ise, insanlar alışverişlerini internet üzerinden yapmaya başladı. Tabiki de kuponlarda dijitalleşti. Saleduck’tan ücretsiz edinebilen indirim kuponları ile internet mağazalarından 20%, 50 TL, Ücretsiz Kargo gibi avantajlardan faydalanmaya başladı insanlar.

 

Ucuz mal alacak ve İndirim Kuponu Kullanmayacak Kadar Zengin Değilim!

Günümüzde, Amerikalılar alışverişlerinin çoğunu kuponlar ile gerçekleştiriyorlar. 2011 yılında kuponlar sayesinde müşteriler 4.6 milyar Dolar tasarruf etmişler. 

Amerikalılar kuponu fakir oldukları için mi kullanıyorlar? Kesinlikle hayır. Kupon kullanmak, alışveriş yapmayı bilmektir. Daha ucuza alabileceğiniz ürünleri neden indirim kuponu kullanmadan alasınız ki?

 

yorum

Buraya daha önce hiç yorum yapılmamıştır.

Yorum yapın

Posting comments after three months has been disabled.