MENU

İndirim - Kampanya Dönemleri: Ne zaman alışveriş yapılır?

Posted 10-10-2016
Written by Ahmet Kısmet

Yıl boyu alışverişlerimize bir çok indirim getiren kampanya dönemlerine rastlıyoruz. Bu kampanya dönemlerinde mağazalar birbirinden avantajlı indirimler yapıyorlar. Bu yüzden indirim sezonlarını bilmek, mantıklı alışveriş yapmamıza yardımcı olacaktır.

Saleduck'ta yılın 365 günü indirim ve indirim kuponu bulabilirsiniz. İndirim dönemlerini beklemeden, ekstra indirimlerden yararlanabilirsiniz ancak bu indirim kuponlarını, özel indirim kampanyaları ile birleştirdiğinizde çok daha hesaplı alışveriş yapabilirsiniz. Teknosa, N11 gibi popüler mağazalar sık sık indirim kuponu vermektedir. 

 

11.11 Bekarlar Günü (Singles' Day) 

Ne zaman: 11 Kasım

Dünya'nın en kalabalık ülkesi, üretimin ve alışverişin başkenti Çin'den çıkmış olan Bekarlar Günü, asya ülkelerinde çok yaygın kutlanan ve bekarların bekarlıklarından onur duyduğu bir festivaldir. Bu festival çoğu uzakdoğu mağazasında büyük indirimlerle bir alışveriş festivali olarak kutlanır. Bekarlar Günü Asya'da Black Friday gibi alışveriş festivallerinden çok daha büyüktür. Yavaş yavaş ülkemize ve batı dünyasına da gelen 11.11 Bekarlar Günü'nde özellikle Aliexpress, Gearbest gibi mağazalarda bir çok kupon, indirim bulabilirsiniz. Ülkemizde de n11.com bu dönemi boi geçmeyip, kupon dağıtmaya başlamış bile:) 

Black Friday / Cyber Monday

Ne zaman: 25 Kasım, 28 Kasım

black friday.jpg

Black Friday aslında Amerika'dan çıkmış, Şükran Gününden sonraki ilk cuma yapılan bir indirim festivalidir. Mağazalar erken açılır, geç kapanır ve alışılmışın dışında büyük indirimler sunarlar. Black Friday denilince akla gelen ilk görüntü, mağaza önünde bekleyen kalabalık ve mağazanın açılmasıyla ürün kapmak için birbirine giren insanlar. 

Her yerde black friday bu şekilde yaşanmıyor ancak ülkemizde de artık Black Friday, Kara Cuma indirimlerini görüyoruz. Eğer alışveriş yapacaksanız bu dönemi beklemenizi öneririz. 

Cyber Monday ise internetten alışverişin yaygınlaşması ile ortaya çıkmış, Kara Cuma'dan sonraki ilk pazartesi yapılan, online indirim festivalidir. Mağazaların online adresleri, Cyber Monay, Siber Pazartesi için çok büyük indirimler sunarlar.

Boyner, Gittigidiyor gibi mağazaların bu kampanyalarını takip etmekte yarar var.  

Yılbaşı İndirimi

Ne zaman: Aralık Sonu 

yılbaşı havai fişek.jpg

Yılbaşı da insanlar için bir alışveriş dönemi demektir. Gerek hediye alımı, gerekse yeni yılın getirdiği kararlar için alışveriş yaparız. Mağazalar da bu dönemi, indirim ile daha da canlı hale getirmeye çalışıyor. Bu yüzden yılbaşına yaklaştığımız zamanlarda çoğu yerde Yılbaşı indirimi görebiliriz.

Mavi, Koton gibi markalar yılbaşına özel kampanyaları ile çok avantajlı alışveriş imkanı sunabiliyorlar.  

Sonbahar - Kış Sezon İndirimi:

Ne Zaman: Ocak, Şubat Aylarında

sonbahar ayakkabısı.jpg

Artık kışın başlangıcı geçmiş, yavaş yavaş sonuna yaklaşırken, kışlık ürünler de indirime girer. Kışın geri kalanı için ya da gelecek kış için Ocak Şubat aylarında kışlık ürün alışverişi yapabilirsiniz. 

 

İlkbahar - Yaz Sezon İndirimi:

Ne Zaman: Temmuz - Ağustos Aylarında

plaj güneşlenme.jpg

Yazlık kıyafetler, bikini ve mayolar Temmuz ayına girilirken indirime yavaş yavaş girerler. Ağustos ayının ortalarında ise artık bu indirim çılgın boyutlara ulaşabilir çünkü mağazalar ellerindeki stoğu bitirmek isterler. İhtiyacımız olan şeyler dışında, keyfi alışverişlerimizi bu aylara bırakarak daha ucuza alışveriş yapabiliriz.

 

Back to School - Okul İndirimi

Ne Zaman: Eylül Ayında, Okul Başlangıcında

çalışma masası.jpg

Okul döneminin başlangıcı da alışverişin yoğun yapıldığı, ihtiyaçların çok arttığı bir zamandır. Tabi mağazalarda bu dönemi en iyi kampanyalar ile çekici hale getirmeye çalışır. Aslında aklımıza gelen herşey okul ihtyacı olarak sayılabilir. Giyim, elektronik, ev - bahçe gibi kategoriler Back to School kampanyası adı altında büyük indirimlerle satılırlar.

 

Kurban Bayramı - Şeker Bayramı

Ne Zaman: Yılın değişik dönemlerinde, bayram öncesi ve sırasında

Bayram dönemleri için de gerek uçak, otel rezervasyonları gerek giyim, teknoloji ürünlerinde büyük indirimlere rastlıyoruz. Bayram süresince de, internetten satışlar düşer. Bu yüzden bayram boyunca çok büyük indirimlere rastlayabiliriz.

Sefamerve, Modanisa gibi tesettür markalarının bu dönemlerde hem yurtiçi hem de yurtdışı kampanyaları önemli avantaj sağlıyor. 

Christmas - Cadılar Bayramı

Ne Zaman: Cadılar Bayramı, 21 Ekim; Chirstmas, 25 Aralık

cadılar bayramı.jpg

Özellikle yurtdışından alışveriş yapacakların dikkat etmesi gereken dönemlerdir. Bizim kültürümüzde çok yeri olmasa da, Avrupa - Amerika gibi yerlerde Christmas yılın en yoğun alışveriş dönemidir. Bu yüzden, yurtdışı alışverişlerimizi bu dönemlere denk getirirsek, daha uygun fiyatlar bulabiliriz.

 

Özel Günler

hediye.jpg

Anneler Günü, Babalar Günü gibi özel günlerde de, çoğunlukla günün anlamına uygun kategorilerde kampanyalar yapılıyor. Estee Lauder, MAC gibi kozmetik markaları özellikle bayanlara yönelik günlerde indirim kuponu gibi kampanyalara 

Unutmayın, indirim kuponları ile her zaman daha ucuza alışveriş yapabilirsiniz! 

yorum

Buraya daha önce hiç yorum yapılmamıştır.

Yorum yapın

Posting comments after three months has been disabled.